У Шипинцях вчені виявили понад 20 помешкань, які звели ще задовго до єгипетських пірамід

911
ФОТО: ТРК БУКОВИНА

Українські та німецькі вчені, які нині досліджують поселення припускають, що йому щонайменше 5000 років.

На полі площею майже 20 гектарів пліч-о-пліч працюють німецькі та українські вчені. Квадрокоптер робить 3D-карту місцевості, а ось цей пристрій знаходить металеві конструкції під землею. Ця техніка необхідна німецьким науковцям, аби дослідити давнє поселення. Далі зображення передається на центральний комп’ютер.

КАРСТЕН МІШКА, ПРОФЕСОР УНІВЕРСИТЕТУ, М. НЮРНБЕРГ (НІМЕЧЧИНА): «Будинки, які ми знайшли, що нас здивувало, що вони обгорілі. Там величезна кількість матеріалу, Не тільки щоденний посуд, а ще елементи культури: це різні фігурки та витвори мистецтва».  

МИРОСЛАВ СОЛОНАР, ЖУРНАЛІСТ: «Саме тут у Шипинцях дослідники знайшли перші поселення. На глибині півтора метра виявили рештки будівель, яким щонайменше п’ять тисяч років. Проте, скільки людей тут проживало науковці достеменно не знають».

Унікальність ще й в тому, кажуть вчені, що в Шипинцях рештки трипільської культури знайшли швидше, аніж на Київщині.

ТАРАС ТКАЧУК, ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛЕННЯ АРХЕОЛОГІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО ЗАПОВІДНИКА «ДАВНІЙ ГАЛИЧ»: «Шипинці дуже відоме поселення, ще з 19 сторіччя. Колись воно називалося Буковинська Троя. Спочатку знайшов, як це часто буває місцевий житель, який проводив розкопки і знайшов дуже красиві глечики».

Прадавнє поселення в цьому селі вперше виявив Василь Арійчук. Жителька села пані Орися показує фотографію свого родича, яка зберігалася у неї вдома. Жінка стверджує – це саме він.

ОРИСЯ АРІЙЧУК, ЖИТЕЛЬКА С.ШИПИНЦІ: «Вперше на Буковині проводив розкопки вивчав археологічні розкопки на цій землі».

Про те, що це поселення має велике історичне значення стверджують й історики.

АНДРІЙ ГЕВ’ЮК, ІСТОРИК: «Важливість для світової історії колосальна, тобто наша територія Шипинецька стає на одному рівні з культурами Єгипту чи то Шумерів, тобто великі гігантські поселення, які існували на той час».

Місцеві жителі і надалі продовжуть викопувати рештки давніх помешкань, каже пані Орися.

ОРИСЯ АРІЙЧУК, ЖИТЕЛЬКА С.ШИПИНЦІ: «Глечики находим, але не гроші».

Вчені поки продовжують вивчати особливості тамтешнього поселення. Проте кажуть, більше інформації зможуть отримати тільки після археологічних розкопок, які запланували у Шипинцях на майбутнє.

Автор: Мирослав Солонар

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here