Основна проблема реформи децентралізації – відсутність законодавчого регулювання

128
децентралізація, ОТГ, повноваження

Про проблеми та успіхи реформи децентралізації в Україні та на Буковині зокрема спілкувались експерти та практики під час проведення круглого столу на тему «Реформа самоврядування – децентралізації в Чернівецькій області: основні досягнення та виклики». Дискусія відбулась напередодні виборів в ОТГ, які відбудуться цієї неділі, 29 жовтня.

Експерт Фонду «Демократичні ініціативи» імені І.Кучеріва Юрій Горбань проаналізував результати соціологічного моніторингу, який проводив Фонд у період з літа 2016 р.  до літа 2017 р. Ці данні засвідчили, що рівень обізнаності громадян щодо реформи децентралізації зріс з 12 до 20%. 42% опитаних підтримують процес децентралізації, тоді як 27% виступають проти цієї реформи. «З позитивів децентралізації опитані відзначили покращення якості доріг – 64%, покращення благоустрою – 30% та покращення стану місць для дозвілля – 35%. До негативів віднесли погіршення якості медичного обслуговування – 50%, обслуговування соціально вразливих категорій – 44% та забезпечення робочими місцями – 39%».

децентралізація влади

Детально охарактеризувала стан реалізації реформ із децентралізації в Чернівецькій області Христина Марчук – начальник відділу з питань децентралізації Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОДА. «На завершення 2017 р. у нашій області буде вже 26 ОТГ, що охоплює майже 37% території області та 29% населення. Найбільша – Сторожинецька – 40 тисяч, найменша – Путильська. У всіх районах є об’єднані громади, за винятком Кельменецького району. Спроможність громад різна. Замалим важко існувати, але законодавство дозволяє потім приєднувати населені пункти до ОТГ вже після об’єднання», підкреслила Х. Марчук.

Про конкретні успіхи та труднощі діяльності однієї з перших утворених в області ОТГ – Вашковецької в Сокирянському районі розповів її очільник Валерій Романенко. «Найбільша проблема української децентралізації – відсутність чіткості у законодавстві. Наприклад, через відсутність правового регулювання статусу земель за межами населених пунктів ми не можемо вирішити багато справ із землею, ставком, ремонтом дороги. Є проблеми і іншого походження – кадровий голод, адже більшість наших фахівців пенсійного та передпенсійного віку, а заміни їм немає. Бракує фахівців, які володіють досконало іноземною мовою, хоча б для написання проектних заявок. Запущена інфраструктура, яка потребує великих фінансових вкладень», – відзначив В. Романенко. Він похвалився і позитивними змінами останніх років. Придбали шкільний автобус, який використовують для потреб громади. Мають намір ще запровадити соціальний автобусний маршрут, аби збирати документи, потрібні для вирішення потреб мешканців. А далі – запровадити систему електронного врядування «Розумне село». Вирішують проблему відсутності дошкільного закладу та утилізації твердого сміття через укладення міжмуніципальних угод. Приватні підприємці ОТГ інвестують власні кошти у розвиток громади і стають рушіями позитивних змін на місцях.

Набутим досвідом, його позитивами та негативами поділились голови Магалянської ОТГ Аркадій Шова та Чудеєвської ОТГ Анатолій Піцул.

Захід був організований Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучуріва, разом із Науково-дослідницьким інститутом європейської інтеграції та регіонали досліджень Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Партнерами в його проведенні виступили також «Громадське радіо», Буковинський політологічний центр і Реанімаційний пакет реформ.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here