На Буковині проходять дні єврейської культури

95

Понад тиждень у Чернівцях відбуватимуться кінопокази, виставки, екскурсії та наукова конференція 

Серед заходів, які розпочинають дні єврейської культури – наукова конференція з мови та культури їдиш, яка триватиме 5 днів. У її програмі лекції від науковців із 11 країн світу, які розповідатимуть про літературу, розвиток мови їдишу, фолькльор та культуру євреїв на Буковині.

МОРДЕХАЙ  ЮШКОВСЬКИЙ, АКАДЕМІЧНИЙ ДИРЕКТОР МІЖНАРОДНОГО ЦЕНТРУ МОВИ І КУЛЬТУРИ ЇДИШ: «Єврейська культура – це невід’ємна частина культури цього регіону, як і всієї України. Ми, їдишисти, ставимося до України, як до країни, де народилася сучасна єврейська література. Чернівці – це місто, яке було теплицею єврейської культури. Це ніби невелике місто, але в історії єврейської культури посідає дуже велике місце. В Ізраїлі у нас можуть не знати, наприклад, де знаходиться Херсон чи Миколаїв, але коли скажуть «Чернівці» – то це знають усі».ЙОСИФ ЗІСЕЛЬС, СПІВПРЕЗИДЕНТ ВААД УКРАЇНИ: «Перша міжнародна конференція з мови та культури їдиш пройшла у Чернівцях у 1908 році. «І коли ми через 100 років відродили цю традицію, коли у 2008 році відкривали єврейський музей, я запропонував професору Вольфу Московічу зробити ювілейну конференцію. Тепер, через 10 років, це було зрозуміло, що ми не можемо пройти повз і не зробити ще одну конференцію».

У Мармуровій залі ЧНУ ім. Ю. Федьковича відкрили виставку відомих представників єврейської общини Буковини, також тут можна побачити настінні розписи восьми синагог  Чернівецької області. Збирали їх працівники музею історії та культури євреїв Буковини три роки.

МИКОЛА КУШНІР, ДИРЕКТОР МУЗЕЮ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ ЄВРЕЇВ БУКОВИНИ: «Ми в процесі цієї роботи дізналися про оригінальну інтерпритацію цих біблійних сюжетів, бо мова йде не про всесвітньовідомі імена – мова йде про художників, які вийшли з народу. Це прості люди. Вони самі навчилися і відображали це все так, як собі уявляли. Більшість з них ніколи не буди в Єрусалимі але їм треба було зобразити Єрусалим, і вони це робили так, як уявляли».

Триватимуть дні єврейської культури у Чернівцях до 12 серпня.

АВТОР: ІЛОНА ЗАХАРУК

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here