Буковинець Олег Ангельський – перший українець, котрий удостоєний міжнародної премії Галілео Галілея (ВІДЕО)

596
Олег Ангельський

В цих лабораторіях, нині чернівецькі оптики працюють над черговим проектом і вже охрестили його як медицина майбутнього. Винайти нову технологію діагностики та лікування раку завдяки кореляційній оптиці, використовуючи наночастини, – таке завдання стоїть перед вченими.

ОЛЕГ АНГЕЛЬСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК ЧНУ ІМ.ФЕДЬКОВИЧА, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ, ПРОФЕСОР: «З допомогою таких наночастинок, розміри яких сягають від 2 нанометрів до 10, вони прозорі і проникають без проблем в клітину, якщо якимось чином «навішувати» потрібні ліки, то можна проникати в онкоклітини і знищувати їх».

Кореляційну оптику науковці називають ноу-хау в галузі фізики. Кажуть, іноземні вчені нині впроваджують свої розробки скрізь: від економних ліхтарів до новітніх ґаджетів. Чернівецькі – теж намагаються не пасти задніх. Кажуть, працюють за схемою: потужний проект – ґрантові кошти. Відтак, і матеріально-технічну базу вдалось покращити і в світі про себе заявити. Зараз вже налагоджена активна співпраця із багатьма країнами.

ОЛЕГ АНГЕЛЬСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК ЧНУ ІМ.ФЕДЬКОВИЧА, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ, ПРОФЕСОР: «У нас співпраця з поляками, румунами, США. Ми для Сполучених Штатів Америки виконували контракт по розробці методу контролю надгладких поверхонь».

Про те, що чернівецькі дослідники на почесному місці в науковому світі, свідчить і те, що міжнародні наукові конференції з кореляційної оптики вже 12 років поспіль проходять саме в столиці Буковини.

ОЛЕГ АНГЕЛЬСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК ЧНУ ІМ.ФЕДЬКОВИЧА, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ, ПРОФЕСОР: «Це – міжнародна конференція, яку відвідують від 22 до 25 учасників з усіх куточків світу. Ми випускаємо в США збірник наукових праць і окремий журнал Американського оптичного товариства».

І хоч ідеї та відкриття є, втім з подальшим впровадженням винаходів не все так просто, адже це потребує значно більше капіталовкладень, ніж дослідження.

ОЛЕГ АНГЕЛЬСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК ЧНУ ІМ.ФЕДЬКОВИЧА, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ, ПРОФЕСОР:  «Коли потрібно впроваджувати, капіталовкладення повинні бути значно більші. І на цьому етапі в нас ця процедура тормозиться, оскільки отримати патент в Європі, в США, або в Японії – це сотні тисяч доларів, або євро. І на цьому етапі ми стопоримося. Але ми знайшли вихід, ми співпрацюємо з іноземними колегами, вони знаходять на це гроші».

Та фанатів своєї справи, котрі продовжують працювати з вірою в те, що українська наука колись гідно фінансуватиметься, вистачає, – кажуть в інституті фізико-технічних та комп’ютерних наук. Олег Ангельський віддав дослідженням майже 40 років свого життя. Ось його кабінет. Тут вся стіна у відзнаках. Професор став першим українцем, котрий удостоєний міжнародної премії Галілео Галілея. І це – не єдина почесна нагорода.

ОЛЕГ АНГЕЛЬСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК ЧНУ ІМ.ФЕДЬКОВИЧА, ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ КОРЕЛЯЦІЙНОЇ ОПТИКИ, ПРОФЕСОР:  «Fellow – це дійсний член Американського оптичного товариства, Європейського, Міжнародного товариства інженерів-оптиків і Інституту фізики Великобританії. Fellow це найвищий щабель в цих організаціях».

Олег Ангельський зізнається, мав можливість працювати в престижних іноземних наукових організаціях, але на пропозиції колег так і не пристав. Нині в стінах рідного вишу відзначатиме вже 60-річний ювілей. Реалізовувати свої ідеї саме в українській науці вчить і своїх студентів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here