21 травня в Україні вшановують жертв політичних репресій

89
день памяті жертв політичних репресій

Із розсекречених матеріалів СБУ від 1927 до 1990 р. – в Україні було заарештовано понад мільйон осіб (з них понад 50% – українці), 545 тисяч з них засуджені, з них щонайменше 140 тисяч розстріляно. Це люди, котрих визнавали соціально небезпечними для держави, за  національними, соціальними або релігійними ознаками.

3 січня 1948 року будучи ще студенткою філологічного факультету пані Орися була заарештована тодішньою Радянською владою. На той час молодій дівчині було лише 19 років. Сьогодні згадує важкі 8 років ув’язнення.

ОРИСЯ ТЕЛЯЄВА: «Коли попала у тюрму, привели у камеру, де повинно було 2 ліжка бути, а нас там було 11 чоловік. Ми добивалися, щоб викладали нам на українській мові».

Чистку так званих «ворогів народу» пережила і Марія Марківна.  Її семирічну разом зі старшими братом та сестрами у 1945 році забрали,  виселили на Урал, у Свердловську область. Тільки через два роки вдалось повернутись додому, на Волинь.

МАРІЯ КАРПАН: «Повезли нас у район у казарму, за дріт колючий, тримали нас там двоє суток, хто який був, голодний,  не голодний. Ми ходили просили, буквально кропиви щоб щось їсти».

Перші політичні репресії в Україні розпочались із першої спроби встановлення радянської влади – з початку 1918 року, а закінчились у другій половині 1980- х років.  Це було цілеспрямоване знищення українців. Коли розпочались репресії пані Марія проживала в Рідківцях, їй було 4 роки, тому мало що пам’ятає, лише, що було страшно і голодно.

МАРІЯ ШЕРСТЮКОВА: «Все забирали, забирали, забирали. Моя мама била горобців, щоб нас годувати. У мене братик 1944 року помер. Коли зайшла Радянська армія, вони заходили і все в нас просто забрали, це був жах. Вже знали, що тато в УПА, що він в «бандерах» і все, і почалась погоня».

Результат пошуку зображень за запитом "день пам'яті жертв політичних репресій"

Нині у  Чернівецькому  обласному осередку товариства політв’язнів та репресованих вісімсот людей.


ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here